Aizkavējiet redzes traucējumu
rašanos

Acis jums ir visam mūžam. Par tām jārūpējas labi. Ja ikdienā nedaudz uzmanības pievērsīsit acu veselībai, iespējams, tas palīdzēs novērst redzes traucējumus, no kuriem daži izbrīna vairāk nekā citi. Allaž labākais veids, kā sevi no tiem pasargāt, ir veselais saprāts un vispārējas rūpes par sevi ikdienā.

Piedāvājam dažus padomus, kā tikt uz pareizā ceļa.

Saglabājiet mundrumu, lai izvairītos no diabēta un diabētiskās retinopātijas

Visi dzīvesveida paradumi, ko daudzu iemeslu dēļ ārsti rosina ievērot, – no svara kontroles līdz slimību profilaksei – attiecas arī uz acīm. Redzi varat pasargāt, palīdzot novērst diabētu – slimību, kas attīstās, ja asinīs pārāk ilgi saglabājas pārāk daudz glikozes (cukura). Slimība, ko sauc par diabētisko retinopātiju   Diabētiskā retinopātija (DR): Diabēta komplikācija: DR pasliktina redzi un var izraisīt aklumu. Smalkie tīklenes asinsvadi kļūst vājāki, asinis un šķidrums no tiem ieplūst acī, un tāpēc uz tīklenes virsmas var veidoties jauni, patoloģiski asinsvadi, kas vēl vairāk bojā redzi. Apmēram 40–45 procentiem pieaugušo amerikāņu, kam ir diabēts, ir kāda diabētiskās retinopātijas forma.   un kas ir visizplatītākā ar diabētu saistītā acu saslimšana, var bojāt smalkos asinsvadus tīklenē. Ievērojiet veselīgus ēšanas paradumus, noteikti uzņemot pietiekami daudz tieši A un C vitamīna. Dzeriet daudz ūdens, vingrojiet vismaz 30 minūtes dienā un uzraugiet asinsspiedienu. Un, protams, nesmēķējiet.1

Vingriniet acis

Cītīgi vingrinot acis, dažiem cilvēkiem patiesībā iespējams aizkavēt nepieciešamību pēc brillēm vai kontaktlēcām, īpaši tiem, kas piepūlē acis, ilgstoši skatoties datorā vai darot kādu citu darbu tuvplānā. Pārtrauciet darbu, lai skatienu fokusētu uz priekšmetiem tālumā. Tomēr neceriet, ka tas palīdzēs uz mūžīgiem laikiem. Vēl nav neapgāžami pierādīts apgalvojums, ka līdz ar acu vingrināšanu koriģējošas lēcas nav nepieciešamas.1 Taču par sliktu nenāks, ja regulāri skatīsities te tuvumā, te tālumā.

Brilles un kontaktlēcas lietojiet pārmaiņus

Vairāk nekā 30 miljoni amerikāņu lieto kontaktlēcas, jo tās ir pielāgojamas, ērtas un neietekmē izskatu. Kopumā kontaktlēcas ir droša, gudra iespēja daudziem cilvēkiem. Taču saprotiet, ka arī tās var radīt risku. Tā kā kontaktlēcas liek tieši uz acs, tas var izraisīt tādas saslimšanas kā acs infekcijas un radzenes čūla.3 Mūsdienās daudzi cilvēki var atļauties gan brilles, gan kontaktlēcas, lai pārmaiņus lietotu lēcas ērtumam un brilles – kad acis jūtas sausas, nogurušas vai kad tām nepieciešama atelpa, vai vienkārši tādēļ, lai pamainītu savu izskatu.

Ja aktīva dzīvesveida dēļ dodat priekšroku kontaktlēcām, tās noteikti regulāri tīriet un apkopiet atbilstīgi norādījumiem, lai paildzinātu ne tikai kontaktlēcu kalpošanas laiku, bet arī saglabātu acu veselību.4

Jūsu acis ir unikālas un ar tādām īpašībām, kuru dēļ tās ir tikai jūsu acis. Varbūt tās ir zaigojoši zilas vai palīdz jums tumsā saskatīt mēbeles. Tomēr reizēm šīs unikālās īpatnības kļūst par patoloģijām, kas izraisa redzes traucējumus. Jautājiet ārstam, lai uzzinātu, vai jūsu redzi iespējams uzlabot ar LASIK   LASIK: Akronīms: ar lāzeru veikta „in situ” keratomiloze („laser-assisted in situ keratomileusis”). LASIK ir lāzerķirurģijas veids, kad redzes uzlabošanas nolūkā tiek pārveidota radzene. Ierīci, ko sauc par mikrokeratomu, izmanto tam, lai izveidotu plānu, atlokāmu radzenes audu vāciņu. Vāciņu atloka, lāzeru virza uz atsegto radzenes virsmu, pēc tam vāciņu novieto atpakaļ vietā.   .

Nākamais: Kāpēc rodas redzes traucējumi

 

Atsauces

  1. National Diabetes Information Clearinghouse (Nacionālais diabēta informācijas centrs). Prevent diabetes problems: Keep your eyes healthy (Novērsiet diabēta radītos traucējumus: saglabājiet acu veselību).
    http://diabetes.niddk.nih.gov/dm/pubs/complications_eyes. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  2. Laukkanen H, O.D., Rabin J. A prospective Study of the EYEPORT Vision Training System (Prospektīvs pētījums par redzes treniņa sistēmu EYEPORT). Optometry (Optometrija). 2006: 77;508-514.http://www.exerciseyoureyes.com/pdf/OPTOMETRYPUCOStudy.pdf. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  3. US Food and Drug Administration (ASV Pārtikas un zāļu pārvalde). Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) Medicīnas un radioloģijas ierīču uzraudzības centra (Center for Devices and Radiological Health – CDRH) tīmekļa vietne. http://www.fda.gov/forconsumers/consumerupdates/ucm048893.htm. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  4. American Optometric Association (Amerikas Optometristu asociācija). Comprehensive eye and vision examination (Vispusīga acu un redzes izmeklēšana). AOA tīmekļa vietne.
    http://www.aoa.org/eye-exams.xml. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.