Presbiopija

Presbiopija: simptomi un cēloņi

Vai jums ir nepieciešamas lasāmās brilles? Iespējams, jums ir presbiopija – traucējums, kas mazina acs spēju fokusēties, ko parasti izraisa dabiskais novecošanās process un ko galu galā piedzīvo gandrīz ikviens. Pirmās pazīmes parasti parādās pēc 40 gadu vecuma, tāpēc daudziem pusmūža cilvēkiem ap šo laiku vajadzīgas lasāmās vai bifokālās brilles.

Lai gan precīzs presbiopijas cēlonis vēl tiek pētīts,1 galvenajos vilcienos teorija ir tāda, ka muskuļu šķiedras ap acs dabisko lēcu kļūst stīvākas un zaudē elastību, tāpēc mazinās acs spēja mainīt lēcas formu. Dabiskajai acs lēcai kļūstot neelastīgākai, mazāk spējam fokusēties uz tuviem priekšmetiem. Traumas, dzīvesveids un nodarbošanās, piemēram, stundām ilga sēdēšana pie datora, arī var veicināt tās attīstību.2

Jums var rasties grūtības salasīt ļoti smalku druku, piemēram, tālruņu katalogu, laikrakstu vai uzrakstus uz zāļu pudelītēm, jo šķiet, ka burti ir mazāk kontrastaini, un acis sāk ātrāk nogurt, lasot vai skatoties datora ekrānā.

Presbiopija: ārstēšanas iespējas

Sākuma stadijā, iespējams, būs vieglāk salasīt, ja lasāmo tur tālāk no acīm. Tāpēc presbiopiju reizēm neoficiāli dēvē par „izstieptās rokas slimību”. Galu galā jums, iespējams, vajadzīgas lasāmās brilles vai kontaktlēcas darbam tuvplānā. Lai noskaidrotu, vai jums labāk piemērotas kontaktlēcas vai brilles, konsultējieties ar ārstu. Līdz tam iepazīstieties ar trim iespējām, ko pārrunāt ar ārstu.

  • Lasāmās brilles. Šādas brilles paredzētas tekstu lasīšanai tuvplānā.
  • Bifokālās lēcas. Bifokālās lēcas, kam ir divi fokusa punkti, ļauj redzēt tālumā, skatoties caur augšdaļu, un redzēt tuvplānā, skatoties caur apakšējo daļu. Šī iespēja ir piemērota tiem, kam ir astigmātisms; tāpat pieejama arī kontaktlēcās.
  • Trifokālās lēcas. Šīm lēcām ir trīs fokusa punkti: viens redzei tuvumā, viens redzei vidējā attālumā un vēl viens – redzei tālumā.

Presbiopijas ķirurģijas iespējas

Kad jāizšķiras par pastāvīgu presbiopijas novēršanu, varat izvēlēties no divām iespējām.

LASIK. Ar LASIK operāciju var ārstēt arī presbiopiju, taču unikālā veidā. To sauc par monoredzes LASIK, kad vienu aci saglabā mazliet tuvredzīgu lasīšanai, bet otru aci koriģē redzei tālumā. Tāpat kā tad, ja lieto monoredzes kontaktlēcas, smadzenes pakāpeniski pielāgojas un iemācās izvēlēties, kuru aci atbilstīgi attālumam izmantot attiecīgajam uzdevumam.* Tā kā pēc visām pašreizējām presbiopijas LASIK operācijām pacients iegūst monoredzi, pirms operācijas labāk izmēģināt monoredzes kontaktlēcas vai brilles, lai saprastu, kā tas būs. Lai iegūtu plašāku informāciju, lasiet par LASIK tehnoloģiju.

IOL ķirurģija Mākslīgās intraokularās lēcas   Intraokulārā lēca (IOL): Mākslīga lēca, kas izgatavota no plastmasas, silikona vai akrila un ko paredzēts implantēt acī, lai uzlabotu tās fokusu un koriģētu ar kataraktu saistītos redzes traucējumus.   (IOL) kataraktas ārstēšanai kļūst aizvien progresīvākas, dažas izstrādātas tieši presbiopijas un kataraktas   Kataraktas: Acs lēcas apduļķošanās, kas neļauj gaismai nokļūt līdz tīklenei, un tāpēc pasliktinās redze. Katarakta bieži vien ir novecošanās procesa sastāvdaļa un veidojas, olbaltumvielu pikām apduļķojot acs lēcas apgabalus. Kataraktai progresējot, redze pasliktinās, un bieži vien bojātā lēca ķirurģiskas operācijas ceļā jāaizstāj ar mākslīgu.   ārstēšanai vienlaikus. Lai izprastu izvēles iespējas, lasiet par kataraktas ķirurģijas tehnoloģijām.

Nākamais: Kas ir katarakta?

* Allegretto Wave® un Allegretto Wave® Eye-Q lāzers nav apstiprināts presbiopijas/monoredzes operācijām Amerikas Savienotajās Valstīs.

Alcon veiktajos klīniskajos pētījumos vairāk nekā 92 procenti pacientu, kam bija implantēta AcrySof® IQ ReSTOR® IOL, bija tik ļoti apmierināti ar jauno brīvību no brillēm, ka teica – viņi to darītu vēlreiz.

Atsauces

  1. Ziebarth NM, Wojcikiewicz EP, Manns F, et al. Atomic force microscopy measurements of lens elasticityin monkey eyes. Mol Vis. 2007;13: 504-510. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2649306/. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  2. American Optometric Association (Amerikas Optometristu asociācija). Adult Vision: 41-60 Years of Age (Pieaugušo redze: 41–60 gadu vecumā). http://www.aoa.org/x9453.xml. Piekļūts 2010. gada 17. oktobrī.