Kas notiek pirms un
pēc LASIK acu operācijas

Ir pienākusi lielā LASIK operācijas diena, un varbūt jūs nopietni satraucaties. Nav par ko! Redzes korekcijas operācijas ar lāzeru, piemēram, OptiLASIK® redzes korekcija ar lāzeru, ilgst tikai dažas minūtes. Tā ir vienkārša, ātra un nudien nesāpīga.

Tomēr tā ir ķirurģiska operācija, un ķirurģija ir riskanta. Ja reiz LASIK operācija veikta, to nevar padarīt par nebijušu.

Kas notiek LASIK operācijas laikā

Šeit aprakstīts, kā rīkosies profesionāli un ārstu biedrības sertificēti ārsti.

 • Ja esat izvēlējies LASIK acu operāciju, ķirurgs pārbaudīs jūsu redzi tāpat kā tad, kad izraksta brilles vai kontaktlēcas. Šo informāciju viņš izmantos, lai noteiktu, kā redzes uzlabošanas dēļ jāpārveido radzene un kādā virzienā jāvērš lāzera stars, lai radzeni pārveidotu. Ja esat izvēlējies OptiLASIK® redzes korekcijas ar lāzeru operāciju, ķirurgs ar ļoti progresīviem skenēšanas instrumentiem izveidos jūsu acs karti, gādājot par vēl precīzākiem rezultātiem un lielāku drošību.
 • Pirms OptiLASIK® operācijas jums katrā acī iepilinās anestēzijas līdzekļa pilienus. Šie pilieni acis padarīs nejutīgas – un OptiLASIK® operācija būs pavisam nesāpīga; nepatīkamākais, ko sajutīsit – neliels spiediens.
 • Kad pēc pilienu iepilināšanas acis būs kļuvušas nejutīgas, jums būs jānogulstas uz galda zem lāzera ierīces. Visu LASIK operācijas laiku jums būs jāskatās uz mazu, mirgojošu gaismu virspusē. Nesatraucieties, ja acis mazliet pakustas. Allegretto Wave® Eye-Q lāzera iekārtā ir moderna acs izsekošanas tehnoloģija, tāpēc tā tiek līdzi acij.
 • OptiLASIK® redzes korekcijas ar lāzeru operācijas sākumā ķirurgs atvilks plānu radzenes audu slāni, lai atsegtu audus un radzeni būtu vieglāk pārveidot.
 • Pēc tam ķirurgs ar maziem, ļoti ātriem (sekundes miljonās daļas) lāzera enerģijas uzliesmojumiem rūpīgi pārveidos radzeni, piešķirot acij pareizāku formu gaismas fokusēšanai. Plakanās daļas var noapaļot, izliektās zonas var saplacināt u.tml.
 • Individualizētā karte palīdzēs vadīt lāzeru tā, lai procedūra būtu precīza, vienlaikus saglabājot ideālu, dabisku acs formu.
 • Kad acis būs pārveidotas (parasti tas ilgst nepilnu minūti), ārsts radzenes vāciņu uzliks atpakaļ vietā, kur tas darbojas kā dabisks pārsējs. Šuves nav vajadzīgas.

 

Pēc LASIK operācijas

Daudzi cilvēki uzreiz pēc operācijas pieceļas sēdus un saprot, ka redze ir krietni uzlabojusies.* Tomēr pilnīga atveseļošanās var ilgt nedēļas vai pat mēnešus, un liela daļa atbildības jāuzņemas jums pašam. Tātad, lai ieguvums no OptiLASIK® redzes korekcijas ar lāzeru operācijas būtu vislielākais, jums jāzina, kas notiek pēc tās.
* To nosaka individuāli.

Uzreiz pēc operācijas:

 • lielākā daļa cilvēku ievēro, ka redze ir skaidrāka, un, pēc operācijas kādu brīdi pasēdējuši, secina, ka acis jau spēj fokusēties precīzāk;
 • citi novēro dažas vieglas blakusparādības, tostarp acu asarošanu, dedzinošu, niezošu sajūtu vai nelielu diskomfortu. Pēc pāris dienām šie simptomi parasti izzūd;
 • tiklīdz ārsts apstiprina, ka viss ir kārtībā, varat doties mājās – jau stundu vai divas pēc ierašanās. Tomēr uzreiz pēc LASIK operācijas transportlīdzekli vadīt jūs nevarēsit, tāpēc jāsarunā kāds, kas jūs aizvedīs;
 • noteikti paņemiet līdzi tumšas saulesbrilles, lai acis pasargātu no spilgtās saules gaismas, ja vien ārsts jau nav teicis, ka viņš tādas iedos. Daži dod;
 • ārsts var izrakstīt arī zāles, kas mazinās pietūkumu un nepatīkamās sajūtas, saglabās acis tīras un pasargās no infekcijām. Pirms atgriešanās mājās noteikti iegādājieties izrakstītās zāles.

Ārsts var lūgt, lai dzīšanas laikā ievērojat dažus nosacījumus:

 • lietojat izrakstītos acu pilienus, lai nepieļautu inficēšanos un mazinātu pietūkumu vai kairinājumu;
 • lietojat mitrinošus bezrecepšu acu pilienus, lai acis uzturētu mitras un tās justos labi;
 • lietojat acu aizsegus, īpaši tad, kad guļat, lai novērstu kairinājumu;
 • lietojat saulesbrilles, ja acis ir jutīgas pret spilgtu gaismu;
 • vairākas nedēļas pēc operācijas neberzējat acis.

Pēc pirmās nedēļas:

 • atbilstīgi tam, kā jūtaties un ko norādījis ārsts, ikdienas ritmā jūs, visticamāk, varēsit atgriezties pavisam drīz;
 • lai gan daudzi cilvēki šajā laikā jau redz skaidri, dažos gadījumos var šķist, ka redze ir nedaudz neskaidra vai izplūdusi. Acis var būt jutīgas pret spilgtu gaismu; lasiet par oreoliem,   Oreoli: Redzes efekts, kad ap lukturiem vai citiem izgaismotiem priekšmetiem var parādīties apļveida mirdzums vai dūmakains gredzens.   tāpat redze var būt apgrūtināta vājā apgaismojumā. Katra cilvēka reakcija ir individuāla, taču parasti šie simptomi, acij dzīstot, izzūd dažās nedēļās vai pat pēc dažām dienām. Ja jums ir stipras sāpes vai pasliktinās redze, nekavējoties sazinieties ar ārstu;
 • ārstam būtu jāvienojas ar jums par pārbaudes vizīti drīz pēc operācijas – parasti apmēram pēc nedēļas. Šajās vizītēs ķirurgs pārbaudīs jūsu redzi, lai izvērtētu rezultātus un pārliecinātos, ka acis pienācīgi dzīst;
 • ar bezkontakta sporta veidiem nedrīkst nodarboties ātrāk kā pēc 1–3 dienām, bet, lai nodarbotos ar kontakta vai ūdens sporta veidiem, jānogaida vismaz 1–2 mēneši;
 • zonu ap acīm turpiniet uzmanīgi mazgāt ar sejas tīrīšanas līdzekli jutīgai ādai;
 • redzes mainīgums iespējams ne ilgāk kā 6 mēnešus pēc operācijas. Esiet pacietīgs un konsultējieties ar ārstu.1

Lielākoties pacientiem ir teicami rezultāti, un pēc atveseļošanās pēc LASIK operācijas viņiem ne tikai nav nekādu nopietnu, ilgstošu komplikāciju, bet, ļoti iespējams, viņi redz tikpat labi vai dažkārt pat vēl labāk nekā ar brillēm vai kontaktlēcām.

Vienīgā nozīmīgā atšķirība ir tā, ka vairs nav vajadzīgas ne brilles, ne kontaktlēcas.

Nākamais: LASIK komplikācijas un drošība

Atsauces

 1. USA Eyes: LASIK Patient Advocacy Surgeon Certification (LASIK pacientu interešu aizstāvības ķirurgu sertifikācija). www.usaeyes.org/lasik/faq/lasik-tough-questions.htm. Piekļūts 2010. gada 18. oktobrī.