Kā acis darbojas

Iedomājieties, ka acis ir kinokamera, kas uztver pasauli jums apkārt. Kad jūs uz kaut ko skatāties, gaisma no tā priekšmeta atstarojas un iekļūst acī: vispirms caur caurspīdīgo aizsargājošo virsmu, ko sauc par radzeni,   Radzene: Caurspīdīgā, izliektā acs priekšpuses virsma, caur kuru acī iekļūst gaisma. Kopā ar cīpsleni radzene aizsargā aci no ārpuses.   tad caur zīlīti,   Zīlīte: Melnais, apaļais laukums varavīksnenes centrā: saraujoties un izplešoties tas regulē acī iekļūstošās gaismas daudzumu.  jeb varavīksnenes   Varavīksnene: Membrāna acs lēcas priekšpusē, kas maina zīlītes lielumu un regulē gaismas daudzumu, kas iekļūst acī.  atveri, kas izplešas un saraujas, regulējot iekļūstošās gaismas daudzumu gluži kā kinokameras objektīva atvērums.

Kā Darbojas Acs

Līdzīgi kameras lēcai arī acs lēcai, kas atrodas aiz varavīksnenes, jābūt dzidrai, lai šī gaisma varētu iekļūt un fokusēties uz tīklenes –   Tīklene: Raidītājs acs aizmugurē: tas nosūta attēlus uz smadzenēm.   plānās audu kārtiņas acs aizmugurē ar miljoniem smalku, gaismjutīgu nervu šūnu. Šīs šūnas, ko sauc par vālītēm un nūjiņām, nodrošina asu redzi spilgtā gaismā un nosaka krāsas un detaļas, nodrošina perifēro jeb sānu redzi un ļauj acīm konstatēt kustību un redzēt blāvā apgaismojumā.1 Taču mazajiem muskuļiem, kas palīdz pielāgot lēcas formu,2 jāspēj arī padarīt lēcu biezāku,3 lai redzētu tuvumā, vai padarīt to plānāku jeb atslābināt, lai redzētu tālumā.4

Kad tīklene šos gaismas starus pārvērš elektriskos impulsos, tie pa redzes nervu nonāk līdz smadzenēm un tur pārveidojas par attēliem.1

Par laimi, ir vairākas lietas, ko varat regulāri darīt, lai palīdzētu acis saglabāt veselas. Par redzes traucējumu rašanās aizkavēšanu lasiet šeit.

Nākamais: Aizkavējiet redzes traucējumu rašanos

Atsauces

  1. American Optometric Association (Amerikas Optometristu asociācija). How your eyes work (Kā darbojas acis). http://www.aoa.org/x6024.xml. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  2. American Optometric Association (Amerikas Optometristu asociācija). Activity Sheet 3: Focus on Seeing (3. darblapa. Koncentrēšanās saskatīšanai). http://www.aoa.org/x6033.xml. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  3. Emory University Eye Center (Īmorija universitātes Acu centrs). Ophthalmology Terms: ciliary muscle (Oftalmoloģijas termini: ciliārais muskulis). http://www.eyecenter.emory.edu/ophthalmology_terms.htm. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.
  4. Oracle ThinkQuest Education Foundation (Oracle ThinkQuest izglītības fonds). Disorders of the Eye (Acu traucējumi). http://library.thinkquest.org/27940/disorderf/disorder-1.html. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.