BUJ par kataraktas operāciju

Tā kā kataraktas operācija ir nopietns lēmums, kas attiecas uz jūsu acīm un redzi, jums noteikti radīsies jautājumi. Visus jautājumus noteikti pārrunājiet ar ārstu, kas jūs operēs. Tas ir labākais veids, kā saņemt skaidras, atklātas atbildes tieši par savu redzi un par veicamo kataraktas operāciju.

Vispārējai informācijai esam apkopojuši daudzus jautājumus, ko cilvēki parasti uzdod par kataraktas operāciju. Jautājumu loks ir par visu – no „Vai tas būs sāpīgi?” līdz „Cik tas maksā?”.

Lai sāktu, vienkārši noklikšķiniet uz kādas no tēmām. Ja atbildi uz jautājumu vai interesējošo tēmu šeit neatrodat, jautājiet ārstam.

Skip Navigation Links

Jūsu redze

Izvērst visu

Kas ir katarakta?

Pretēji populāram uzskatam katarakta nav „plēvīte”, kas pārklāj aci. Tā drīzāk ir lēcas pakāpeniska sabiezēšana, tāpēc lēca tik ļoti apduļķojas, ka gaisma tiek izkropļota vai nevar sasniegt acs aizmuguri (tīkleni)   Tīklene: Raidītājs acs aizmugurē: tas nosūta attēlus uz smadzenēm.   , lai tiktu pārraidīta uz smadzenēm.

Kādi ir kataraktas simptomi?

Neskaidra vai miglaina redze, bālas krāsas, slikta redze naktī, oreoli ap gaismas avotiem un jutība pret spilgtu gaismu – tie visi var būt kataraktas simptomi. Vecuma katarakta attīstās ļoti lēni un nesāpīgi. Patiesībā pat varat neapjaust, ka jūsu redze mainās, līdz sapratīsit, ka pie acu ārsta dodaties tādēļ, lai mainītu briļļu vai kontaktlēcu recepti.

Kas izraisa kataraktu?

Kataraktu var izraisīt daudz kas, visbiežāk tas ir dabiskais novecošanās process. Acs lēcai novecojot, tā pakāpeniski sabiezē un nodzeltē, galu galā tā ir tiktāl apduļķojusies, ka jums saka – tā ir „katarakta”. Citas slimības, piemēram, diabēts   Diabēts: Slimība, kad organisms nesaražo pietiekami daudz hormona insulīna – vai izmanto to nepareizi. Lielākajai daļai amerikāņu, kam diagnosticēts diabēts, ir 2. tipa diabēts.   un glaukoma,   Glaukoma: Acu slimība, kas rodas, ja pārāk liels spiediens acī bojā redzes nervu, ko izraisa acs šķidruma lēna attece pa acs trabekulāro tīklu. Ja glaukomu neārstē, dažos gados cilvēks var kļūt akls. Simptomi: oreoli ap gaismas avotiem, tuneļa redze un redzes zudums. Visbiežāk glaukomu ārstē ar zālēm, kas paredzētas acs iekšējā spiediena pazemināšanai.   var palielināt kataraktas veidošanās iespējamību. Kataraktu var izraisīt arī acs traumas un hroniska kortikosteroīdu   Kortikosteroīdi: Steroīdo hormonu grupa, ko lieto dažādu slimību ārstēšanai. Hroniska lietošana var izraisīt mugurējās subkapsulārās kataraktas veidošanos.   lietošana. Lai iegūtu plašāku informāciju par kataraktas cēloņiem, noklikšķiniet šeit.

Kā veidojas katarakta?

Acs lēca var mainīties dažādi, beigās rodas slimība, ko sauc par kataraktu. Vispār ir divi veidi, kā var veidoties katarakta: lēcas kodolā jeb centrā vai lēcas garozā jeb čaulā.

Vai ir vairāku veidu kataraktas?

Jā, ir vairāki kataraktas paveidi. Dažādos veidus definē pēc tā, kura lēcas daļa ir skarta. Kodola katarakta ir visizplatītākā, tā parasti veidojas dabiskajā novecošanās procesā, lēcas šūnām nogulsnējoties lēcas kodolā. Garozas katarakta   Garozas katarakta: Garozas katarakta rodas tad, ja pasliktinās kodolu aptverošās garozas caurspīdīgums. Garoza nozīmē „čaula”. Lai gan garozas katarakta nav sastopama tikpat bieži, cik kodola katarakta, tā ir diezgan izplatīta parādība, ko izraisa dabiskais novecošanās process.   arī ir diezgan izplatīta, tā veidojas, lēcas čaulai jeb garozai kļūstot cietākai. Lasiet vairāk par kataraktu veidiem.

Vai ir kaut kas, ko es varēju vai varu darīt, lai novērstu kataraktas veidošanos?

Nē. Tā kā kataraktas attīstība ir dabiska novecošanās procesa daļa, mazticams, ka to var novērst. Tomēr ir šis tas, ko varat darīt, lai palēninātu tās attīstību, piemēram:

  • nēsāt saulesbrilles. Pārbaudiet, vai uz brillēm ir Amerikas Nacionālā standartu institūta (American National Standards Institute – ANSI) marķējums ar norādi, ka lēcas aiztur gan UVA, gan UVB starus;
  • lietot pārtiku, kas satur daudz antioksidantu.

Kāpēc mani kataraktas simptomi atšķiras no citu cilvēku simptomiem?

Kataraktai ir daudz veidu, un pat viena veida kataraktai ir virkne simptomu.

Vai kataraktas veidošanās ir nenovēršama novecošanās daļa?

Jā. Dzīvojot pietiekami ilgi, katarakta, visticamāk, attīstīsies.

Vai tad, ja cilvēkam ir kādas konkrētas slimības, kataraktas veidošanās iespējamība ir lielāka?

Jā. Ja cilvēkam ir diabēts vai glaukoma, viņš ir predisponēts kataraktas attīstībai. Lai iegūtu plašāku informāciju par kataraktu un citām acu slimībām, noklikšķiniet šeit.

Vai katarakta var palielināt citu acu saslimšanu iespējamību?

Tā kā katarakta ietekmē to acs daļu, kas atbild par gaismas laušanu, dažreiz rodas refrakcijas kļūdas, piemēram, tuvredzība vai tālredzība. Retos gadījumos, ja kataraktu ielaiž, tā galu galā var attīstīties tiktāl, ka izraisa kādu glaukomas paveidu.

Vai presbiopijai ir saistība ar kataraktu?

Nē. Acs dabiskajai lēcai novecojot, bieži vien tā paliek cietāka, tāpēc mazinās tās spēja izliekties un fokusēt gaismu. Līdz ar sacietēšanu zūd arī apkārtējo muskuļu elastīgums. Šādu sacietēšanu un elastīguma zudumu parasti sauc par presbiopiju. Tā kā presbiopija ir novecošanās parādība, daudziem cilvēkiem, kam ir katarakta, ir arī presbiopija. Pēdējos gados ir izstrādātas multifokālas intraokulārās lēcas, kas paredzētas kataraktas un presbiopijas koriģēšanai vienlaikus.

Vai katarakta var izplatīties no vienas acs uz otru?

Nē. Taču katarakta var attīstīties abās acīs.

Vai kataraktas dēļ var palikt akls?

Jā. Neārstēta katarakta galu galā var izraisīt aklumu.

Ko nozīmē, ja saka – katarakta ir „nogatavojusies”?

Sarunvalodā tas nozīmē: katarakta redzi ietekmē tik daudz, ka ieguvumi no tās likvidēšanas atsver ķirurģiskas operācijas riskus.

Atsauces

  1. "The Aging Eye: A Special Health Report from Harvard Medical School," Ed. Fine, Laura C., M.D, and Heier, Jeffrey S., M.D., copyright 2006, Harvard Health Publications, Boston, MA.
  2. AcrySof® IQ ReSTOR® IOL (modelis SN6AD1). Norādījumi par lietošanu.