Acu izmeklējumi

Vienīgais veids, kā uzzināt, kas patiesībā notiek ar acīm, ir apmeklēt acu ārstu un veikt vienkāršus acu izmeklējumus, kas palīdzēs noteikt redzes traucējumu veidu un nopietnības pakāpi.

Vizīte pie acu ārsta: kas tajā sagaidāms

Vispusīgā izmeklēšanā jāietilpst jūsu slimību vēstures pārskatam un vairākām pārbaudēm, ar ko nosaka redzes asumu ar katru aci. Ar sākotnējām pārbaudēm var izvērtēt tādas acs funkcijas kā dziļuma uztveri, krāsu redzi, acs muskuļu kustības, perifēro redzi un zīlīšu reakciju uz gaismu. Var veikt pārbaudi, ko sauc par keratometriju, lai pārbaudītu radzenes   Radzene : Caurspīdīgā, izliektā acs priekšpuses virsma, caur kuru acī iekļūst gaisma. Kopā ar cīpsleni radzene aizsargā aci no ārpuses.   izliekumu, izmērot tās atspīdumu fokusētā gaismā. Tas ir ļoti būtiski pareizas kontaktlēcu formas noteikšanā.1

Jums būs jāveic arī redzes asuma pārbaude, kad ārsts lūgs nosaukt burtus no dažādām tabulām tuvumā un tālumā, lai noteiktu lēcas stiprumu, kāds nepieciešams, lai koriģētu tuvredzību, tālredzību vai astigmātismu. Ar instrumentu, ko sauc par foropteru, ārsts acu priekšā novieto virkni lēcu un mēra, kā tās fokusē gaismu, izmantojot rokā turamu instrumentu, ko sauc par retinoskopu. Dažos gadījumos, lai pārbaudes laikā acis īslaicīgi nemainītu fokusu, iepilina acu pilienus.1

Lai izmērītu spiedienu acī un novērtētu glaukomas   Glaukoma: Acu slimība, kas rodas, ja pārāk liels spiediens acī bojā redzes nervu, ko izraisa acs šķidruma lēna attece pa acs trabekulāro tīklu. Ja glaukomu neārstē, dažos gados cilvēks var kļūt akls. Simptomi: oreoli ap gaismas avotiem, tuneļa redze un redzes zudums. Visbiežāk glaukomu ārstē ar zālēm, kas paredzētas acs iekšējā spiediena pazemināšanai.   risku, var veikt arī pārbaudi, ko sauc par tonometriju. Normāls acs spiediens ir diapazonā no 10 milimetriem līdz 21 milimetram dzīvsudraba stabiņa (mm Hg). Ja acs spiediens pārsniedz 22 mm Hg, ir paaugstināts risks, ka veidosies glaukoma.1 Noklikšķiniet šeit, lai lasītu par glaukomu.

Ko nozīmē, ja redze ir 20/20 (6/6)

Jūsu redzes asuma   Redzes asums: Vēl viena frāze, kas apzīmē redzes skaidrību; mērs acs spējai atšķirt priekšmetu formu. Redzes asumu mēra ar tradicionālu redzes pārbaudes tabulu, parasti mērķis ir 20/20.   pārbaudes rezultātus, kad nosaka, cik labi varat redzēt priekšmetu formu no dažādiem attālumiem, pieraksta daļskaitļa veidā, piemēram, 20/20 (6/6), kas ir „normālais” attālums, no kāda veselām acīm būtu jāredz un ko parasti uzskata par bāzlīniju.

Augšējais skaitlis nozīmē 20 pēdas (6 metrus), kas ir standarta attālums, kādā notiek pārbaude. Apakšējais skaitlis ir izmērs mazākajam burtam, ko varat nolasīt. Piemēram, ja cilvēka redzes asums ir 20/40 (6/12), tad viņam būtu jābūt 20 pēdu (6 metru) attālumā no burta, lai redzētu to, ko cilvēks bez redzes traucējumiem var nolasīt no 40 pēdu (12 metru) attāluma. Ja esat viens no laimīgajiem, kam ir lieliska redze, jūsu rezultāts varētu būt 20/15 (6/4,5), kas nozīmē to, ka tas, ko redzat no 20 pēdu (6 metru) attāluma, atbilst tam, ko vidēji ar veselām acīm redz no 15 pēdu (4,5 metru) attāluma.

Receptes izprašana

Ja ārsts lieto frāzi „20/20 (6/6)”, viņš mēra redzes asumu, bet, kad viņš izraksta faktisko recepti, tad ar 3 dažādiem skaitļiem apraksta pakāpi, cik lielā mērā acs ir ārpus fokusa. Piemēram:

-5,00 -1,50 x 180

  • Pirmais skaitlis norāda tuvredzības vai tālredzības koriģēšanai nepieciešamo lēcas stiprumu. Ja šis skaitlis ir negatīvs, jūs esat tuvredzīgs. Pozitīvs skaitlis norāda, ka esat tālredzīgs. Jo skaitlis lielāks, jo nopietnāka ir tuvredzība vai tālredzība.
  • Otrais skaitlis ir acs astigmātisma mērs, tā kā lielākajai daļai cilvēku ir kaut neliels astigmātisms. Šis skaitlis var būt pozitīvs vai negatīvs, proti, pirms tā būs plus zīme vai mīnus zīme.
  • Astigmātismam ir arī virziens, tātad trešais skaitlis – diapazonā no 0 līdz 180 grādiem – apzīmē astigmātisma asi jeb virzienu.

Tomēr labs redzes asums ne vienmēr nozīmē labu redzes kvalitāti. Speciālisti uzskata, ka biežāk redzes traucējumus vājā apgaismojumā, tostarp atspīdumu un oreolus, veicina citi kvalitatīvi faktori.   Oreoli: Redzes efekts, kad ap lukturiem vai citiem izgaismotiem priekšmetiem var parādīties apļveida mirdzums vai dūmakains gredzens.  

Lai noskaidrotu, vai jums labāk piemērotas kontaktlēcas vai brilles, vairāk lasiet sadaļā Briļļu salīdzinājums ar kontaktlēcām.

Nākamais: Tuvredzība

 

Atsauces

  1. American Optometric Association (Amerikas Optometristu asociācija). Comprehensive eye and vision examination (Vispusīga acu un redzes izmeklēšana). http://www.aoa.org/eye-exams.xml. Piekļūts 2010. gada 16. oktobrī.