Katarakta un
citas acu slimības

Parasti, kad runā par kataraktu, rodas neskaidrības, vai citas acu saslimšanas veicina tās attīstību vai ne. Piedāvājam faktus.

  • Ja jums ir diabēts, jums ir augstāks kataraktas attīstības riska līmenis. Tas ir tāpēc, ka, lēcas priekšpusē vai aizmugurē veidojoties nogulsnēm, acs lēca   Lēca: Caurspīdīgais disks aiz zīlītes, kas gaismu fokusē uz tīklenes.   var kļūt pārāk ūdeņaina. Dažos gadījumos šis kataraktas veids var attīstīties dažās dienās, kas jāuztver nopietni, jo aizvien vairāk amerikāņu vecumā no 20 līdz 74 gadiem kļūst akli diabēta izraisīto komplikāciju dēļ, nevis citu slimību dēļ. Lai lasītu padomus par diabēta profilaksi, noklikšķiniet šeit.
  • Vecuma mākulas deģenerācija   Vecuma mākulas deģenerācija (VMD): Galvenais redzes zuduma un praktiska akluma iemesls pieaugušajiem pēc 60 gadu vecuma; VMD ietekmē aso, taisno redzi, kas nepieciešama lasīšanai, transportlīdzekļu vadīšanai un citu ikdienas darbību veikšanai. Tā ir acu slimība, kas skar mākulu (tīklenes centrālo daļu, kas atbild par smalku detaļu saskatīšanu); iespējamas 2 šīs slimības formas: sausā VMD un mitrā VMD, mitrā VMD ir slimības smagākā forma.   (VMD) neizraisa kataraktu, nedz otrādi, taču, ja jums ir abas saslimšanas, ārsts var ieteikt bojāto tīkleni jeb acs aizmugurējo daļu operēt un pēc tam veikt kataraktas operāciju, lai izņemtu apduļķojušos lēcu un aizstātu to ar mākslīgu lēcu. VMD ir galvenais redzes zuduma un praktiska akluma iemesls pieaugušiem amerikāņiem pēc 60 gadu vecuma, tā rodas, sākoties tīklenes centra deģenerācijai.
  • Tā kā presbiopija un katarakta saistītas ar vecumu, abas šīs slimības var rasties vienlaikus, bet tās neizraisa viena otru.
  • Astigmātisms – izplatīta refraktīva kļūda, kas rada neskaidru redzi tuvumā vai tālumā, neizraisa kataraktu, bet to var ārstēt kataraktas operācijas laikā, implantējot īpašu lēcu – AcrySof® IQ torisko IOL. Vairāk lasiet šeit.
  • Reizēm katarakta var izraisīt refraktīvas kļūdas, piemēram,   Refraktīvas kļūdas: Redzes traucējums, ko izraisa nepilnīga redzes sistēma, visbiežāk miopija, hipermetropija un astigmātisms.   tuvredzību vai tālredzību, un retos gadījumos, ja kataraktu ielaiž, tā var attīstīties tiktāl, ka izraisa glaukomas veidu – saslimšanu, kad acs drenāža ir apgrūtināta. Glaukoma neizraisa kataraktu un katarakta parasti nerada glaukomu, izņemot retos gadījumos, piemēram, acs traumas vai steroīdu lietošanas dēļ.

Miopija – Acs ābols ir iegarens vai radzene ir izliektāka, vai lēca ir biezāka, tāpēc attēls fokusējas, nesasniedzis tīkleni.

Hipermetropija – Acs ābols ir īsāks vai radzene ir plakana, tāpēc attēls fokusējas „aiz” tīklenes.

Astigmātisms – Lēcas un radzenes fokuss izveido daļēji fokusētu attēlu gan pirms tīklenes, gan aiz tās, tāpēc tīklenes līmenī veidojas neskaidrs attēls.

Presbiopija – Lēca zaudē elastību, tāpēc tuva priekšmeta attēls fokusējas „aiz” tīklenes un ir neskaidrs.

Uzziniet, kā jaunākie sasniegumi kataraktas ārstēšanā, piemēram, AcrySof® IQ ReSTOR® IOL un AcrySof® IQ toriskā IOL, var palīdzēt jums redzēt labāk pēc kataraktas operācijas un pat atbrīvot no nepieciešamības nēsāt brilles vai kontaktlēcas.

Nākamais: Kataraktas ķirurģijas tehnoloģijas