Kataraktas operācija
drošība un riski

Kataraktas operācijas riski

Tam vajadzētu būt uzmundrinājumam: miljoniem cilvēku pirms jums veikta operācija, un pēc tās viņi ir apmierināti, veseli un spēj atkal skaidri redzēt. Tomēr vienmēr ir īpaši gadījumi un dažas situācijas, kad rodas komplikācijas.

Neviena ķirurģiska operācija nav bez riska. Šeit apkopotas dažas iespējamās komplikācijas, lai gan šis saraksts nav pilnīgs. Šie sarežģījumi var rasties kataraktas operācijas laikā vai pēc tās, kamēr vēl būsit ārsta aprūpē, kurš nekavējoties mēģinās tos novērst.

Asiņošana. Asiņošana acī kataraktas operācijas laikā ir ārkārtīgi reti, jo griezums tiek izdarīts radzenes,   Radzene: Caurspīdīgā, izliektā acs priekšpuses virsma, caur kuru acī iekļūst gaisma. Kopā ar cīpsleni radzene aizsargā aci no ārpuses.   malā, kur nav asinsvadu. Ja asiņošana tomēr sākas, tad, visticamāk, tā būs uz acs virsmas. Tādā gadījumā ķirurgs attiecīgo zonu parasti piededzina un asiņošana apstājas.

Asinsizplūdumi vai zila acs. Ja acs anestēzijai ārsts izmantojis injekciju, iespējams, ka ap aci veidosies asinsizplūdums. Tas ir pārejošs un izzudīs pats no sevis.

Sūce iegriezuma vietā. Dažkārt radzenē iegriezuma vietā var rasties neliela sūce. Šāda sūce palielina inficēšanās iespējamību; lai to mazinātu, ārsts acij var uzlikt kontaktlēcu vai nospiedošu pārsēju. Dažos gadījumos griezuma vietai jāuzliek šuve.

Intraokulāra infekcija. Infekcijas pēc kataraktas operācijas rodas ļoti reti – tikai vienā no vairākiem tūkstošiem operāciju.1 Lai pazeminātu riska līmeni, vairākums kataraktas ķirurgu pirms operācijas, tās laikā un pēc tās lieto antibiotiku pilienus. Endoftalmīts – acs iekaisums, ko izraisa infekcija, arī rodas ļoti reti, biežāk cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu, tostarp pacientiem ar diabētu. Lai lasītu padomus par diabēta pārvaldību, noklikšķiniet šeit.

Iekaisums. Pietūkums acī, ja tas nav saistīts ar infekciju, parasti ir neliels un pēc operācijas ārstējams ar pretiekaisuma pilieniem.

Glaukoma. Tikai dažiem pacientiem pēc kataraktas operācijas veidojas sekundārā glaukoma. Sekundārā glaukoma parasti ir pārejoša, tā var attīstīties, ja operācijas laikā radies iekaisums vai asiņošana. Lai kontrolētu paaugstināto acs iekšējo spiedienu, lielākoties palīdz glaukomas zāles, bet dažreiz nepieciešama lāzera vai cita veida operācija.

Izteikts astigmātisms. Reizēm radzenes pietūkums vai ciešas šuves (ja tādas uzliktas) var deformēt radzeni, izraisot astigmātismu. Dzīšanas gaitā pietūkums mazināsies, bet astigmātisms parasti izzūd pats no sevis. Ja tika uzliktas šuves: pēc to izņemšanas radzene parasti atgūst dabisko formu.

Tīklenes atslāņošanās. Ja jums ir ļoti stipra tuvredzība, riska līmenis ir augstāks, ka kataraktas vai citas acu operācijas laikā atslāņosies tīklene. Simptomi ir, piemēram, gaismas uzplaiksnījumi, jauni, kustīgi traipi, pakāpeniska redzes aizēnošanās, kas līdzinās aizkara aizvilkšanai, un ātra asās, centrālās redzes atslāņošanās. Ja jums parādās kāds no šiem simptomiem, nekavējoties dodieties pie ārsta.

Mugurējās kapsulas plīsums. Kataraktas operācijas laikā no mugurējās kapsulas izņem dabīgo lēcu un tās vietā ieliek mākslīgu IOL. Šīs procedūras laikā kapsula reizēm var ieplīst. Tādā gadījumā ārsts pārvietos atpakaļ kapsulārajā maisiņā   Kapsulārais maisiņš: Plāna membrāna, kas aptver acs dabīgo lēcu.   ieplūdušo stiklveida ķermeni un noslēgs to.

Decentrēta intraokulārā lēca. Retos gadījumos acī ievietotā IOL nedēļu līdz mēnesi pēc operācijas var pārvietoties. Tad redze būs neskaidra, mainīga (kad acs redz IOL malu, veidojas fokusēti un nefokusēti attēli) vai dubultosies, iespējams, būs vērojami atspīdumi. Dažreiz to izraisa operācijas laikā vai acs traumas dēļ ieplīsušas Cinna saites   Cinna saites: Muskuļu saites acī – tās savieno kapsulāro maisiņu ar starenes muskuli.   . Ārsts vai nu novietos lēcu vietā, vai izņems to un ievietos jaunu.

Cistiska mākulas tūska.   Tūska: (Acs) audu pietūkums, kas rodas, uzkrājoties liekajam šķidrumam.   Pat 3 mēnešus vai dažas nedēļas pēc kataraktas operācijas mākulas   Mākula: Tīklenes centrālā daļa, kas atbild par centrālo redzi un smalku detaļu saskatīšanu   audi var uztūkt. Tādā gadījumā centrālā redze būs neskaidra un ārsts, ļoti iespējams, dos jums nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus.

Sekundārā katarakta. Rodas pēc apmēram 30 procentiem operāciju,1 sekundārā katarakta veidojas, ja zem lēcas izaugušas šūnas un mugurējā kapsula, kas tur IOL, ir apduļķojusies, tāpēc redze ir neskaidra. Tad ārsts ar YAG lāzeru membrānā izveidos mazu atveri, caur kuru plūst gaismai. Tā ir ambulatora, ātri veicama, nesāpīga procedūra.

Citas ar intraokulārās lēcas implantēšanu saistītās blaknes: acs priekšējās kameras pūžņošana (hypopyon), akūta radzenes dekompensācija, zīlītes bloks un sekundāra ķirurģiska iejaukšanās (tostarp lēcas pārvietošanās, biometriska kļūda, redzes traucējumi vai pacienta neapmierinātība). Multifokālas redzes gadījumā iespējami arī fokusētu un nefokusētu vairāku attēlu superpozīcijas izraisīti redzes efekti (oreoli vai radiālas līnijas ap gaismas punkta avotiem naktī). Dažiem pacientiem var samazināties arī kontrastjutība, īpaši vāja apgaismojuma apstākļos, piemēram, vadot transportlīdzekli naktī.

Lai iegūtu plašāku informāciju, lasiet sadaļas Informācija par AcrySof® IQ ReSTOR® IOL drošību un AcrySof® IQ toriskā IOL.

Kataraktas operācijas drošība

Kataraktas operāciju mūsdienās uzskata par vienu no visefektīvākajām medicīniskajām operācijām. Tikai Amerikas Savienotajās Valstīs vien gadā veic vairāk nekā 3 miljonus kataraktas operāciju, vairāk nekā 971 procenti pirmreizēju kataraktas operāciju tiek uzskatītas par „veiksmīgām”, t.i., tām nav komplikāciju. Rezultātu var uzlabot arī moderni sasniegumi, piemēram, LenSx® Laser.

Turklāt apmēram 95 procentiem1 pacientu iespējams atjaunot redzi, kāda tā bija pirms kataraktas, ar standarta intraokulārās lēcas (IOL)   Intraokulārā lēca (IOL): Mākslīga lēca, kas izgatavota no plastmasas, silikona vai akrila un ko paredzēts implantēt acī, lai uzlabotu tās fokusu un koriģētu ar kataraktu saistītos redzes traucējumus.   procedūru. Tas ir neticams panākumu līmenis!

Operācijas laikā, kas ilgst tikai 15–30 minūtes, lielākajai daļai cilvēku nekādas sāpes vai nepatīkamas sajūtas nerodas, un, pateicoties jaunākajiem sasniegumiem, vispārējā anestēzija nemaz nav vajadzīga, pietiek ar vietēju anestēziju.

Lai iegūtu plašāku informāciju par kataraktas operāciju, arī par to, cik drošai un sterilai jābūt katrai operāciju telpai, lasiet sadaļā Kas notiek kataraktas operācijas laikā.

Nākamais: Kataraktas ķirurgi

Atsauces

  1. "The Aging Eye: A Special Health Report from Harvard Medical School," Ed. Fine, Laura C., M.D, and Heier, Jeffrey S., M.D., copyright 2006, Harvard Health Publications, Boston, MA.