Astigmātisms

Astigmātisms: simptomi un cēloņi

Astigmātisma dēļ visi attēli gan tuvumā, gan tālumā ir neskaidri. Tā parasti ir, ja radzene   Radzene: Caurspīdīgā, izliektā acs priekšpuses virsma, caur kuru acī iekļūst gaisma. Kopā ar cīpsleni radzene aizsargā aci no ārpuses.   ir amerikāņu futbola bumbas formas – vienā virzienā tai ir asāks izliekums, bet otrā virzienā – mazāks, nevis apaļa kā basketbola bumba. Šīs nevienmērīgās formas dēļ acī ienākošie gaismas stari fokusējas vairākos punktos, ne tikai uz tīklenes   Tīklene: Raidītājs acs aizmugurē: tas nosūta attēlus uz smadzenēm.   , kā tam vajadzētu būt.

Astigmātisms

Ja jums ir astigmātisms, attēli fokusējas vairākās vietās acī, jo acs forma nav vienmērīga.

Astigmātisms ir ļoti izplatīts: apmēram vienam cilvēkam no trim un parasti jau ir piedzimstot.1 Ja jums ir tuvredzība vai tālredzība, ļoti iespējams, ka jums ir arī neliels astigmātisms. Neliela refraktīva kļūda   Refraktīvā kļūda: Redzes traucējums, ko izraisa nepilnīga redzes sistēma, visbiežāk miopija, hipermetropija un astigmātisms.   tiek uzskatīta par normālu, kas nav jākoriģē.

Jauktā astigmātisma gadījumā   Jauktais astigmātisms: Astigmātisma veids: redze kļūst neskaidra gan tālumā, gan tuvumā. Gaismas stari, kas iekļūst acī, tiek lauzti dažādos punktos: viens punkts fokusēts tīklenes priekšā, bet otrs – aiz tīklenes. Lai redze būtu skaidra, visiem fokusa punktiem jābūt tieši uz tīklenes.   ir gan tuvredzības, gan tālredzības simptomi. Šādu kombinētu redzes traucējumu dēļ vispār nav iespējams attēlus redzēt skaidri.

Pēc tam kad acu ārsts būs pārbaudījis jūsu acis, viņš izrakstīs recepti ar norādi par jūsu stāvokļa smaguma pakāpi. Tā kā lielākajai daļai cilvēku ir kaut neliels astigmātisms, tipiskajā receptes pierakstā ir skaitļi, kas norāda gan kļūdas pakāpi, gan virzienu. Plašāku informāciju lasiet sadaļā Receptes izprašana.

Astigmātisms: ārstēšanas iespējas

Astigmātisma gadījumā ārstēšana ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, vecuma, aktivitātēm un nodarbošanās, taču parasti to koriģē ar kontaktlēcām vai brillēm.

Informāciju par to, kā saņemt koriģējošo briļļu vai lēcu recepti, lasiet sadaļā Acu izmeklējumi, bet padomus par acu stiprināšanu – sadaļā Aizkavējiet redzes traucējumu rašanos.

Lai noskaidrotu, vai jums labāk piemērotas kontaktlēcas vai brilles, lasiet sadaļā Briļļu salīdzinājums ar kontaktlēcām.

Redzes korekcija ar LASIK

Lai gan brilles un kontaktlēcas noteikti palīdz koriģēt noteiktus redzes traucējumus, tās vairāk salīdzināmas ar pārsējiem tādā nozīmē, ka tās palīdz redzēt labāk, taču tās ir tikai pagaidu palīglīdzekļi, ar ko problēma tās saknē netiek iznīcināta, toties tas iespējams ar ķirurģiskas operācijas palīdzību.

1991. gadā ASV tika pabeigti klīniskie pētījumi, un kopš tā laika ar LASIK, visbiežāko un atzītāko lāzerķirurģijas veidu acīm, pārveidojot radzeni, briļļu vai kontaktlēcu lietošana ir stipri mazinājusies – vai tās nav nepieciešamas vispār. Lai uzzinātu vairāk, lasiet par LASIK acu operācijām vai par pielāgotākām iespējām, piemēram, OptiLASIK® redzes korekciju ar lāzeru: nepieciešamība pēc brillēm vai kontaktlēcām sarūk pavisam, jo tā ir operācija, kas nodrošina vairāk nekā ideālu un dabisku acs formu.

Toriskās astigmātisma lēcas

Astigmātiskas acs uzlabošanai reizēm nepieciešama operācija. Intraokulārās lēcas (IOL)   Intraokulārā lēcas (IOL): Mākslīga lēca, kas izgatavota no plastmasas, silikona vai akrila un ko paredzēts implantēt acī, lai uzlabotu tās fokusu un koriģētu ar kataraktu saistītos redzes traucējumus.   , ko izmanto astigmātisma koriģēšanai kataraktas operācijā, sauc par toriskajām lēcām. Vienas no mūsdienās tirgū pieejamajām tehnoloģiski progresīvākajām toriskajām lēcām izgatavotas uzņēmumā Alcon, un ar tām iespējama precīzāka redzes korekcija. Vairāk par AcrySof® IQ toriskajām IOLs lasiet šeit.

Lai iegūtu plašāku informāciju par šo refraktīvo acu operāciju, noklikšķiniet uz LASIK.

Nākamais: Presbiopija

 

Atsauces

  1. Amerikas Oftalmoloģijas akadēmijas (American Academy of Ophthalmology) tīmekļa vietne. Eye Health Statistics at a Glance. http://www.aao.org. Piekļūts 2011. gada 12. janvārī.